7 DNIOWY RODZINNY WYJAZD UCZESTNIKÓW PROJEKTU ,,DLA RODZINY” W TERMINIE 17-23.08.2020 r.
W dniu 17 – 23.08.2020r w ramach projektu „DLA RODZINY” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu pn. współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, jedna z form wsparcia zorganizowany został 7 dniowy wyjazd rodzinny dla wszystkich uczestników projektu.
Zbiórka uczestników w dniu 17.08.2020r o godzinie 7.30 na parkingu przy ul. 1 Maja – przy Stadionie „Boruta” w Zgierzu. Wyjazd ok. godz. 8.00 do Międzybrodzia Bialskiego. Realizatorem wyjazdu było Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Łódzki.
Międzybrodzie Bialskie położone jest w Beskidzie Małym (ok 20 km na wschód od Bielska Białej, 16 km na północ od, Żywca), nad zaporowym Jeziorem Międzybrodzkim w przełomowym odcinku rzeki . Położenie takie daje zarówno możliwość korzystania z walorów przyrodniczych przepięknej okolicy, korzystania z wędrówek górskich znakowanymi szlakami turystycznymi o umiarkowanych stopniu trudności, jakie otaczają miejscowość (w tym szlak na pobliski Czupel (930 m n p m) – najwyższy szczyt tej grupy górskiej i Magurkę Wilkowicką (909 m n. p. m.). Międzybrodzie Bialskie to także znakomita baza wypadowa do wycieczek autokarowych w Beskid Śląski, Żywiecki czy Kotlinę Żywiecką z licznymi atrakcjami związanymi z kulturą i historią tych terenów.
Uczestnicy projektu w czasie wyjazdu mieli zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie oraz zajęcia i warsztaty z psychologiem i pedagogiem, a w wolnych chwilach mnóstwo atrakcji.
Pieszy spacer po Międzybrodziu Bialskim z wizytą w miejscowej izbie tradycji, umożliwił uczestnikom zapoznanie się z historią i kulturą regionu.
Wjazd kolejką linowo – terenową na szczyt góry Żar (76l m n.p.m.) –a na na szczycie można było podziwiać rozległą panoramę Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego, także szczytowy zbiornik Elektrowni Szytowo – Pompowej Porąbka -Żar, jedyny taki obiekt w kraju, jeden z nielicznych w Europie. Zwiedzanie renesansowego zamku Komorowskich, krótki spacer po mieście, rejs spacerowy po Jeziorze Żywieckim. Wycieczka autokarowa do Żywca, piesza wycieczka górska na trasie Przęł. Przegibek – Schronisko Magurka Wilkowicka, Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego. Trasa obfitująca w rozległe panoramy górskie, bez dużych stromizm. Wycieczka pod opieką przewodnika górskiego. Całodniowa wycieczka autokarowa Pętlą Beskidu Śląskiego z wizytą w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu, niezwykły zwierzyniec prezentujący bogactwo fauny beskidzkich lasów. Spacer po Wiśle z wizytą w Muzeum trofeów Adama Małysza w Koniakowie. Zwiedzanie Ogrodzieńca – największe w Polsce ruiny zamku, położone na najwyższym punkcie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, Góra Birów z drewniano-kamiennym grodem, słowiańską twierdzą, która istniała w tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku, wizyta w parku miniatur.
Codziennie po kolacji dyskoteka dla małych i dużych w miejscowej świetlicy lub zajęcia o charakterze świetlicowym, gry, konkursy, zabawy. Wyjazd dla wszystkich rodzin miał charakter socjoterapeutyczny. Zmiana otoczenia i klimatu wszystkich członków rodziny miała wpływ na poprawę relacji rodzinnych. Realizowane zajęcia z psychologiem wskazywały na konstruktywne rozwiązywanie problemów, budowanie prawidłowych relacji pomiędzy członkami rodziny. Kreatywne zabawy specjalistów z dziećmi i rodzicami wskazywały na sposoby i możliwości spędzania czasu wolnego wspólnie z dziećmi.
W wyjeździe socjoterapeutycznym wzięło udział 30 uczestników projektu z 7 rodzin, w tym 9 osób dorosłych (rodziców) i 21 dzieci.