Aktualności

7 DNIOWY RODZINNY WYJAZD UCZESTNIKÓW PROJEKTU ,,DLA RODZINY” W TERMINIE 17-23.08.2020 r.

W dniu  17 – 23.08.2020r  w ramach  projektu „DLA RODZINY”   realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu pn. współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata  2014-2020,  jedna z form wsparcia  zorganizowany został  7 dniowy wyjazd   rodzinny  dla wszystkich uczestników  projektu.

Zbiórka uczestników w dniu 17.08.2020r o godzinie 7.30  na parkingu przy ul. 1 Maja – przy  Stadionie „Boruta” w Zgierzu. Wyjazd ok.  godz. 8.00 do Międzybrodzia Bialskiego. Realizatorem wyjazdu było Polskie Towarzystwo  Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Łódzki.

Międzybrodzie Bialskie położone jest w Beskidzie Małym (ok 20 km na wschód od Bielska Białej, 16 km na północ od, Żywca), nad zaporowym Jeziorem Międzybrodzkim w przełomowym odcinku  rzeki . Położenie takie daje zarówno możliwość korzystania z walorów przyrodniczych przepięknej okolicy, korzystania z  wędrówek górskich znakowanymi szlakami turystycznymi  o umiarkowanych stopniu trudności, jakie otaczają miejscowość  (w tym szlak na pobliski Czupel (930 m n p m) – najwyższy szczyt tej grupy górskiej i Magurkę Wilkowicką (909 m n. p. m.). Międzybrodzie Bialskie to także znakomita baza wypadowa do wycieczek autokarowych w Beskid Śląski, Żywiecki czy Kotlinę Żywiecką z licznymi atrakcjami związanymi  z kulturą i historią  tych terenów.
Uczestnicy  projektu  w czasie  wyjazdu  mieli zakwaterowanie, całodzienne  wyżywienie oraz  zajęcia i warsztaty  z psychologiem i pedagogiem, a w wolnych chwilach mnóstwo atrakcji.

Pieszy  spacer po Międzybrodziu Bialskim z wizytą w miejscowej izbie tradycji, umożliwił  uczestnikom  zapoznanie  się  z historią i kulturą regionu.

Wjazd kolejką linowo – terenową na szczyt góry Żar (76l m n.p.m.) –a na  na szczycie  można było podziwiać rozległą  panoramę  Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego, także szczytowy zbiornik  Elektrowni Szytowo – Pompowej  Porąbka -Żar, jedyny  taki  obiekt w kraju, jeden z nielicznych  w Europie. Zwiedzanie renesansowego zamku Komorowskich,  krótki spacer po mieście, rejs spacerowy po Jeziorze Żywieckim.  Wycieczka autokarowa do Żywca, piesza wycieczka górska na trasie Przęł. Przegibek – Schronisko Magurka Wilkowicka,   Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego. Trasa  obfitująca w rozległe panoramy górskie, bez dużych stromizm.  Wycieczka pod opieką przewodnika górskiego. Całodniowa wycieczka autokarowa Pętlą Beskidu Śląskiego z wizytą w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu,  niezwykły zwierzyniec  prezentujący bogactwo fauny beskidzkich lasów. Spacer po Wiśle z wizytą  w Muzeum trofeów Adama Małysza  w Koniakowie.  Zwiedzanie  Ogrodzieńca – największe w Polsce ruiny zamku, położone na najwyższym punkcie  Jury Krakowsko – Częstochowskiej, Góra Birów z drewniano-kamiennym grodem, słowiańską twierdzą,  która istniała w tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku,  wizyta w parku  miniatur.

Codziennie po kolacji  dyskoteka dla małych  i dużych  w miejscowej świetlicy lub zajęcia o charakterze świetlicowym, gry, konkursy, zabawy. Wyjazd dla  wszystkich  rodzin  miał charakter  socjoterapeutyczny. Zmiana otoczenia i klimatu wszystkich członków rodziny  miała wpływ na poprawę relacji rodzinnych. Realizowane zajęcia  z psychologiem wskazywały na konstruktywne rozwiązywanie problemów, budowanie  prawidłowych  relacji  pomiędzy członkami rodziny. Kreatywne zabawy specjalistów  z dziećmi i rodzicami  wskazywały na sposoby i możliwości  spędzania czasu wolnego wspólnie z dziećmi.
W wyjeździe socjoterapeutycznym  wzięło udział  30 uczestników projektu z 7 rodzin, w tym 9 osób dorosłych (rodziców) i 21 dzieci.   

Skip to content